Kontener Uprawowy

Uprawa w kontenerze

W Myślenicach powstał kontener uprawowy którego celem jest skrócenie łańcucha dostaw i umożliwienie produkcji żywności roślinnej w dużych miastach.

Wyróżnikiem projektu jest system uprawy wertykalnej, gdzie rośliny rosną na kolumnach ze stali nierdzewnej, bez kontaktu z plastikiem.

Prototyp kontenera jest zbudowany na bazie istniejącego kontenera blaszanego, ocieplonego pianką i wełną.  Rozważa się również instalację paneli fotowoltaicznych, aby uprawa była bardziej samowystarczalna energetycznie. Kontener prototypowy ma wymiary 6 x 2 x 2 m.

W kontenerze prowadzę dwie uprawy. Pierwsza dotyczy roślin w wolnostojących panelach z metalowymi tulejami, gdzie umieszczana jest rozsada. Młode rośliny rosną w kokosowych koreczkach z dawką startową nawozów Pożywka krąży w zamkniętym obiegu, co pozwala na efektywne nawadnianie systemu korzeniowego roślin. Dzięki temu liście nie są zwilżane, co minimalizuje ryzyko chorób i eliminuje potrzebę stosowania środków ochrony roślin. Ilość odpadów z uprawy jest minimalna i sprowadza się do wymiany organicznego podłoża kokosowego.

Dotychczas główną rośliną uprawną była sałata w różnych odmianach, np. rzymska oraz liściowe, tj. pierzasta i dębolistna W planach są również testy innych warzyw, np. szpinaku i jarmużu.

Do prototypowania m.in. blaszek i specjalnego siewnika użyto drukarek 3D.

Aktualnie testowane są możliwości uprawy innych warzyw, np. pomidorów, ogórków oraz poziomek.